Image
Image

Dažnai užduodami klausimai

Dažnai užduodami klausimai

Geoterminio šildymo sistemos

  • Gruntas / vanduo – sklype klojamas horizontalus arba vertikalus kolektorius, kuriuo cirkuliuoja vandens gliukolio mišinys ar šaldymo agentas (freonas) tiesiogiai.
  • Oras / vanduo – funkcionuoja šilumos perkėlimo principu – aušinamas lauko oras, o šiluma gauta kaip aušinimo proceso produktas perduodama per šilumokaitį skysčiui, kuris panaudojamas pastato ar vandens šildymui.
  • Vanduo / vanduo – iš gręžinio siurbiamas vanduo, kurio temperatūra visuomet yra +10oC. Iš siurbiamo vandens atimama energija ir jis išleidžiamas į vandens telkinį.
  • Oras / oras - šilumos siurbliai perduoda šilumą ar šaltį tiesiogiai patalpų orui tarsi kondicionieriai.

1. Kas yra geoterminis šildymas? 
Geoterminis šildymas – tai modernus šildymo būdas. Šilumos siurblys ima pirminę energiją iš grunto, gruntinio vandens ar oro ir paverčia ją šiluma, kurią naudoja pastatui šildyti ir buitiniam karštam vandeniui ruošti. Svarbiausia yra tai, kad gaunamas šilumos kiekis yra apie 4-5 kartus didesnis už sunaudotą energiją. Tai ekologiškas, modernus šildymo būdas, tačiau, norint įsirengti šilumos siurblį – reikalinga pradinė investicija. Geoterminio šildymo įranga 150 kvadr.metrų ploto apytiksliai kainuoja apie 23-37 tūkst. litų.

2. Kas yra šilumos siurblys? 
Geoterminis šildymo principas – šilumos siurblio dėka paimama nemokama šiluma iš aplinkos, t. y. iš žemės, vandens, oro. Šilumos siurblys naudoja dirvoje arba vandenyje natūraliai susikaupusią šilumą. Norint įsirengti geoterminį šildymą, reikia atsižvelgti į keletą faktorių: kokia bus šildymo sistema; ar pakanka žemės ploto šilumos kolektoriui įrengti; ar bus rezervinis katilas; ar gruntiniai vandenys yra giliai.

3. Kokie yra mano namo šiluminiai nuostoliai? 
Standartiniai šilumos nuostoliai Lietuvoje yra apie 60-70 W/m² naujos statybos namams, o norint žinoti tikslius jūsų būsto šiluminius nuostolius reikia daryti šildymo projektą.

4. Kaip sutaupyti įsirenginėjant šilumos siurblį? 
Norėdami sumažinti pradinę investiciją, galite pasirinkti 15% silpnesnį šilumos siurblį, tačiau tada didės kasmetines eksploatacijos išlaidos, nes kritinėmis dienomis šilumos siurblys energijos trūkumą padengs elektrinio šildytuvo pagalba.

5. Kas geriau radiatoriai ar grindinis šildymas? 
Šilumos siurbliams tinka tiktai žematemperatūrės šildymo sistemos (grindinis šildymas ir/ar specialiai parinkti didesnio ploto radiatoriai). Norėdami maksimaliai sumažinti sąnaudas elektrai, siūlome kuo didesniame namo plote įsirengti grindinį šildymą, nes tokiu būdu jūs pasieksite maksimalų šilumos siurblio naudingo veikimo koeficientą, kadangi temperatūra šildymui bus keliama iki 40˚C (NK 4,3-4,6). Net ir specialiai geoterminiam šildymui sukomplektuotiems radiatoriams temperatūra būtų keliama iki 60 ˚C tad, ir naudingumo koeficientas bus žymiai mažesnis (NK 2,7-2,9), o išlaidos šildymui bus gerokai didesnės.

6. Kam reikalinga akumuliacinė talpa? 
Įsirengę akumuliacinę talpą jūs galėsite pilnai išnaudoti naktinio tarifo privalumus. Šilumos siurblys dirbs naktį, kada elektros energija kainuoja pigiau ir paruoš (300-750 l) karšto vandens skirto šildymui, o atėjus dienai ir padidėjus elektros tarifui sukauptą termofikacinį vandenį panaudos jūsų namo šildymui. Be to daugiametė šilumos siurblių gamintojų praktika įrodė, kad akumuliacinės talpos ženkliai prailgina šilumos siurblių tarnavimo laiką.

7. Koks Lietuvoje būna žemės įšalas? 
Remiantis daugiamečiais meteorologų duomenimis giliausias įšalas Lietuvoje buvo užregistruotas Lazdijuose, smėlingoje vietovėje, kur jis siekė 145 cm.

8. Kas bus jeigu įsirengsiu per mažą kolektorių? 
Šilumos siurblio perduodamoji energija yra tiesiogiai proporcinga iš aplinkos surenkamai natūraliai energijos temperatūrai. Kuo žemesnės temperatūros natūralus energijos šaltinis (žemė, oras ar vanduo) arba kuo mažesnis yra kolektorius plotas, tuo mažiau šiluminės energijos šilumos siurblys gali perduoti jūsų būsto šildymui. Todėl įsirengus per mažą kolektorių šiluminės energijos poreikio ir šilumos siurblio perduodamos energijos skirtumas yra dengiamas elektra. Todėl siekiant mažesnių eksploatacijos kaštų mes rekomenduojame didinti lauko kolektorių.

9. Ar auga žolė toje vietoje, kur užkastas kolektorius? 
Jei planuojama auginti medžius, patartina toje vietoje kolektorių užkasti giliau. Ten, kur užkasti vamzdžiai, negalima statyti jokių statinių, kloti trinkelių, įrengti kitokią dangą, užstatyti pavėsinėmis.

10. Ar galima naudoti tą patį gręžinį ir šilumos siurbliui, ir geriamajam vandeniui? 
Šilumos siurbliui ir geriamajam vandeniui turėtų būti naudojami atskiri gręžiniai, nes jie įrengiami skirtingu principu. Šilumos siurblys gręžinį atšaldo, ir būtų neracionalu tą patį vandenį namuose šildyti. 

11. Ar galima vienu šilumos siurbliu šildyti kelis atskirus namus? 
Techniškai tai įmanoma, tačiau gali iškilti problemų dėl atsiskaitymo, nes nebus iki galo aišku, koks namas kiek šilumos energijos sunaudojo.   

12. Kokie yra šildymo sistemos su šilumos siurbliu trūkumai? 
Šildymo sistema su šilumos siurbliu yra viena pažangiausių šildymo sistemų. Tokios šildymo sistemos pasirinkimui didesnę įtaką daro tik gana didelė pirminė investicija. Tačiau tai yra vienas pigiausių šildymo būdų ir investuoti pinigai greitai atsiperka.      

13. Kokie vamzdžiai naudojami kolektoriui? 
Kolektoriui naudojami polietileniniai vamzdžai. Jie nepūva, nerūdija, todėl yra ilgaamžiai. Vamzdžio išorinis skersmuo – 32–40 mm.     

Parašė GEOšiluma